Znalazłeś kocięta? Działaj z głową!

Nie wszystkie kocięta, na które się natkniemy, wymagają interwencji i opieki człowieka. Pomimo że wydają się pozostawione same sobie albo nawet na porzucone, bardzo często mają jednak matkę, która je karmi i się o nie troszczy. Matki może w tej chwili przy nich nie być, ponieważ się pożywia albo chowa się przed nieznanymi sobie ludźmi. Możliwe też, że matka jest w trakcie przenoszenia kociąt, co robi etapami, ponieważ nie jest w stanie na raz zabrać wszystkich kociąt.

Zanim weźmiemy kocięta, szczególnie te które jeszcze potrzebują być karmione mlekiem (do 6 tygodnia życia), oceńmy trzeźwo sytuację. To co w stanie fizycznym kociąt powinno nas zaniepokoić i stanowić przesłankę do szukania dla nich pomocy to: brudna i posklejana sierść, zaropiałe lub pokryte strupami powieki, zaklejony katarem nos utrudniający oddychanie, miauczenie (długotrwałe), słabe reakcje na dotyk/apatia, wychudzenie (po wzięciu w rękę poczucie, że kotek nic nie waży, jak wydmuszka). W razie wątpliwości warto zrobić dokumentację fotograficzną i szukać pomocy np. w schronisku Kundelek.

Jeśli ocenimy, że kociak znaleziony na terenie Rzeszowa jest w złym stanie, należy go zgłosić do schroniska dzwoniąc na numer 17 742 11 09 lub na Straż Miejską poza godzinami pracy schroniska pod numer: 986.

Jeśli kociak jest w dobrej kondycji, jest w stanie samodzielnie jeść pokarm stały, zachęcamy do samodzielnego poszukania dla kociaka nowego domu lub stania się domem tymczasowym przy współpracy ze schroniskiem. Takie placówki jak schroniska są dla młodych kociąt niebezpiecznym miejscem w związku ze stresem pobytu w zamknięciu, wśród wielu zwierząt i dużą szansą zarażenia się śmiertelnymi dla kociąt chorobami wirusowymi. Zaoferowanie kociakowi tymczasowego schronienia do czasu znalezienia dla niego nowego domu może mu uratować życie.

Ratując kocięta warto też zatroszczyć się o sterylizację kocicy, żeby położyć kres dalszemu rozmnażaniu się. Koty wolno żyjące z terenu miasta Rzeszów mogą być kastrowane nieodpłatnie w dwóch gabinetach weterynaryjnych:

  1. Panda, al. Wyzwolenia 11, 601924534
  2. Gepard, al. Rejtana 33, 607208500.

Search this website